Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

Türk Telekom Akademi de Sunum Dedektifi Aldı

24 Kasım Öğretmenler Gününde Türk Telekom Akademi Eğitmneleri için hazırlanan özel programa İletikom Sunum Dedektifi Sistemi de davet edildi. Eğitmenler Danışmanlarımızla Sohbet ederken aynı zamanda beden dili ölçümleri de yapıldı. Çok başarıl olan eğitmenler, konuşurken ufak tefek hatalar yapsalarda, özellikle gülümseme ve baş hareketleri ile güzel puanlar aldılar. Başarılı çalışmalardan dolayı herkes çok mutlu olarak günü tamamladı.

 

Mobiliyum Akademi Eğitimleri

İnegöl Bursa'da 225 bin metrekare kapalı alanda kurulan Türkiye'nin tek mobilya avm'si hem toptan hem de perakendeye hizmet veren 200 firmanın show-room'larından oluşuyor.200 Üretici firmanın ortaklığıyla kurulan kooperatif vasıtası ile 2 yıl önce açılan AVM de çalışanları eğitmek için kurulan mobiliyum akademi davetlisi olarak iki hafta boyunca mobilya danışmanlarına satış eğitimi verdik. Eğitime katılan satış temsilcileri hem eğlendiler hem de öğrendiler. Önümüzdeki aylarda da eğitimler yönetim kademesinde çalışanlara verilerek devam edecek.

 

Beden Dili Ölçümlerinde Ortaya Çıkan Gerçekler

Şirketimiz danışmanları ile geliştirdiğimiz sunum dedektifi yazılımı ve sistemi ile şimdiye kadar yaptığımız ölçümlerde 500 e yakın kişiyi ölçtük. Bu ölçümlerde, normal vatandaşlar yanında öğrenciler, pazarlama uzmanları, satıcılar ve eğitmenler yer aldı. Yapılan çalışmalar bir bilimsel araştırma için olmadığından sadece genel davranışları saptamaya çalıştık. Öncelikle ölçülen davranış normal konuşmada katılımcıların ne kadar gülümsediği, baş ve yüz hareketlerini nasıl yaptıkları, konuşurken eller ile neler yaptıkları idi. Yapılan çalışmalarda satış ekiplerinin daha çok gülümsediği, öğrencilerin ise daha az gülümsediği görülüyor. Yine satıcıların daha etkili beden dili kullandıkları göze çarpıyor. Eğitmenler ise zaten bu konuda eğitimli olduklarından diğer gruplara göre daha olumlu sonuçlara ulaşıyorlar, ancak gülümseme onlarda düşük seviyelerde kalıyor. Özellikle karşımızdaki ile konuşurken göze bakma ve bakış kaçırma sorunları yaşanıyor. 

Sunum dedektifi eğitimine katılan kişiler yarım günlük çalışmada yaptıkları yanlışları görerek, hızla öğrenip doğru davranışları göstermeye başlıyorlar, günün sonunda yaklaşık, yüzde 30 luk bir ilerleme gözlemliyoruz. Yukardaki rapor bir grubun eğitim sonrası gelişimini gösteriyor.

Sağlık Sektöründe İletişim Sorunlarını Çözen Sistem

24-26 Kasım tarihlerinde devam eden sağlık fuarında, "Sunum Dedektifi" ismiyle bugün sunulan eğitim, Türkiye'de ilk defa İletikom yazılımcıları tarafından geliştirilen gerçek zamanlı video analizi ile beden dili eğitimi olma özelliğini taşıyor.
Microsoft Kinect'in sensör sisteminin kullanıldığı eğitimde, sağlık sektöründe yaşanan şiddete karşı çözüm bulmayı amaçladıklarını belirten İletikom yönetici ortağı ve eğitim danışmanı Tayfun Türkalp, doktor-hasta ve yakınları iletişimindeki önemli noktaları şöyle sıralıyor, "Bildiğiniz gibi hasta ve yakınları iletişiminde en büyük sorun, hasta ve yakınlarının stres altında ve endişe duyguları ile iletişim kurmasıdır. Bu doğal olarak hasta ve yakınlarının "şimdi ne olacak?" korkusundan kaynaklanmaktadır.
Öte yandan sürekli benzer endişe ve sorunlarla gelen hasta ve yakınları ile iletişim kurmak zorunda kalan doktor ve sağlık personeli, yoğun ve zor çalışma şartlarında etkili ve profesyonel iletişim kuramadığında istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. İletişim becerilerini teorik eğitimlerle kısa sürede edinmek mümkün değildir. Bu nedenle İletikom, yıllardır eğitimlerde uygulama yapmaktadır. Örneğin doğru ses tonu kullanmak iletişimde %38 etkilidir. Peki bu konuda hiç eğitim aldık mı? Hayır. Doğru beden dili kullanmak iletişimde ne kadar etkilidir? %55, bu konuda hiç uygulamalı eğitim aldık mı? Hayır.
İletikom uzun yıllardır ses kayıt sistemi ve role play uygulamaları ile ses tonu kullanma ve kişilere uyum sağlama eğitimleri vermektedir Geçtiğimiz yıl başlattığımız bir proje ise dünyada ilk kez tarafımızdan hayata geçti. Dünyada birkaç üniversitede, sosyal etkileşim laboratuvarlarında kullanılan davranış ölçen sensörlerden faydalanarak, beden dilinin pozitif ve negatif hareketlerini ölçen ve değerlendiren bir sistem geliştirdik. Buna da "Sunum Dedektifi" adını verdik. "Sunum Dedektifi" iletişim kuran sağlık çalışanlarının hangi hataları yaptığını ve neleri doğru yaptığını saptayarak, video ile geri bildirim yapmaktadır.
Böylece uygulamaya giren kişi canlı ortamda kendini test edebilmekte ve hareketlerini düzeltebilmektedir. Sınıf ortamında birçok kişinin gerçek zamanlı çalışmalarını izleyen diğer kişiler, neleri yapmaları gerektiğini hızla öğreniyorlar. İşin güzel tarafı bu öğrendikleri kalıcı davranış, hatta alışkanlık haline geliyor.
Sağlık çalışanlarının hasta ve yakınları ile daha az sorun yaşamasını, şiddete maruz kalmalarını önlemek ve hastaların memnuniyetini arttırmak için bu eğitimleri planladık, ve uyguladığımız kurumlarda %30 iyileşme sağladık. Umarım bu sektörün en önemli eksikliklerinden olan, çatışmasız ikna yetkinliklerini arttırmakta faydamız olacak. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemek için iyi bir beden dili şart!" diyor.

Perakende Satıcınızın Performansını 5 Puan Arttırsak?

Günümüzde rekabet sadece mağazalar arasında değil, internet ve diğer sosyal medya iletişim araçlarında da yoğun bir şeklide devam ediyor. Perakende mağaza yöneticileri, mağazaya daha çok kişi sokmak için pazarlamaya büyük bütçeler ayırmak zorunda. Bir kişiyi mağazaya sokmanın maliyetini pazarlama bölümleri hesap ederken, mağaza yöneticileri de gelene satış oranını ve ortalama satış rakamlarını arttırmak ve müşteri memnuniyetini geliştirmek zorunda.

Örneğin yapılan bir TV reklamı sonrası  mağazaya giren müşteri sayısı artışını hesaplayıp, yaklaşık maliyet hesaplamak mümkün. Bu tür hesapları yaparken pazar durumuna, rekabete ve belli bir zaman dilimine göre değişkenleri de hesaba katmak gerekir. Bazen reklam maliyetleri yeni gelen müşterinin getirisinden çok olabilir. Bu nedenle belli bir zaman dilimi hesaba katılmalıdır. Bu hesapları yaparken, gelen müşteriye satış oranlarının çok iyi takip edilmesi gerekir. Yeni müşterinin satın alma oranı mevcut müşterilerinizinkinden farklı olabilir. Öte yandan perakende satış elemanlarınızın satış oranlarını ve çarpraz satış oranlarını da çok iyi takip etmeniz gerekir. Eğer reklamla gelecek yeni müşterilere satış yapamazsanız, reklamlarınızın boşa gitmesi yanında markanız da zarar görmeye başlar. Reklamı görüp gelen müşteri satın almazsa bir nedeni vardır ve büyük olasılıkla, ya teşhiri, ya bilgilendirmeyi, ya da çeşidi iyi kurgulayamamışsınızdır, ya da satıcılarınız yetersiz kalmıştır. Bazen mağaza içi atmosfer, kasadaki uzun kuyruklar, anlaşılmaz fiyat etiketleri ve çalışanlarınızın tutumları, gelen müşterilerin satın alma isteğini köreltebilir. 

Bu kadar çok faktör varken satışları arttırmak için sihirli bir formül olabilir mi? Evet, perakende satıcılarınız, kasiyerler ve müşteri hizmetlerinden sorumlu kişiler, satışınızı arttırabilir.

Gelene satış oranı Yüzde 10 iken, eğer satıcılarınızın yetkinliklerini geliştirebilir ve onları motive etmeyi başarırsanız, gelene satış 5 puan artarsa ne olur?

Cirunuz % 50 artar.

Ciroyu % 50 arttırmak için ne harcamanız lazım? 

Yaklaşık satıcı başına 200 TL. 

Ne dersiniz reklamla satışlarınızı arttırmak yanında, buna da yatırım yapmalı mısınız?

Bence evet. Hatta motivasyonu arttırmak için sadece eğitim değil prim ve ödül sistemini de gözden geçirmeniz gerekir. Bunun maliyeti de artan cironun % 1 i bile tutmaz. Oyun sizin oyununuz, ancak perakende aritmetiği çok yanılmaz.

Tayfun Türkalp