Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Makaleler

Mobil Ticaret Mağazaları Zorluyor

mobil-ticaretÇok yeni olmasına karşılık, mobil ticaret, yani cep telefonundan alışveriş hızla yükselmeye başladı. Amerika'da Booz&Company'nin yaptığı araştırmaya göre cep telefonu ya da dijital ajanda kullanan tüketicilerin yüzde 15 ile 20 si fiyat araştırması ya da ürün karşılaştırması için cihazlarını kullandıklarını ve gelecekte bu konuda kullanırım diyenlerin oranının yüzde 25 e ulaşacağı ortaya çıktı. Amerika'da perakende sektöründe mobil uygulamaların etkisinin yüzde 15 e ulaşacağı bekleniyor. 340 milyar dolarlık pazarda yaklaşık 50 Milyar dolarlık bir hacimi düşünürsek, çok önemli olduğunu söylemimize gerek kalmaz.

Devamını oku: Mobil Ticaret Mağazaları Zorluyor

Çağrı Merkezlerinde Yakınsama

Günümüzde birçok kurum kendi çağrı merkezini oluştururken, santral sistemi kurar gibi plan yapıyor. Oysa burada önemli olan çağrı merkezinin bir iletişim aracından çok iş yapış şekli olduğunu görmemizdir. Danışmanlık verdiğimiz birçok şirketi incelediğimizde maalesef çağrı merkezi sistemlerinin, yeteneklerini bilmeden ve plansız bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bunun bir nedeni sistem satan kurumların yoğun rekabet karşısında, sistemlerin sadece belli fonksiyonlarını açarak kurulum yapmalarıdır. Şirket yöneticileri ise yatırım maliyetini düşünerek en az fonksiyonlara razı oluyorlar.

Devamını oku: Çağrı Merkezlerinde Yakınsama

Kişiliğime Göre Hangi Mesleklerde Başarılı Olabilirim

İş hayatına yeni atılan kişiler birinci yıl sonunda, kendilerini sorgulamaya başlıyorlar. Ben bu iş için uygun muyum? Aslında onlardan önce, yöneticileri onları sorguluyor. Ancak büyük şirketlerde bazen, sorumlu yönetici birebir çalışmıyorsa, kişiyi analiz edemiyor. Yapılan araştırmalar bazı mesleklerin farklı iletişim uslüplarına daha uygun olduğunu gösteriyor. Herkes çok iyi bilir, mühendilik,finans, ARGE gibi mesleklerde çalışanların kuşkucu ve araştırmacı bir yapıya sahip olması beklenir.

Devamını oku: Kişiliğime Göre Hangi Mesleklerde Başarılı Olabilirim

Satışları Arttırmak İçin

Dünyanın en başarılı şirketlerini de inceleseniz, yöneticiler size satış ekibinin daha başarılı olması gerektiğini anlatırlar. Bunun nedeni şirket kaynaklarının ve çalışan potansiyelinin tümünü kullanamadıklarını düşünmeleridir. Bazen sektör liderleri bile aynı durumdan şikayetçi olurlar.
Bu şirketlerde yaptığımız araştırmalarda bazı ortak bulguları size aktarmak istiyorum.

Devamını oku: Satışları Arttırmak İçin

İş dünyasının Facebook da Yapmaması Gereken 5 Şey

facebookİş dünyası sürekli aynı hataları facebook üzerinde yapmaya devam ediyor. Bu nedenle biz bu konuda yapılmaması gereken önemli 5 noktayı size anlatmak istiyoruz.
1.İki farklı profil yaratmak, biri iş profili diğeri kişisel profil. Bunu belki iş hayatındaki arkadaşlarınızla kişisel arkadaşlarınızı ayırmak için yapabilirsiniz. Ancak Facebook sizi yakalarsa hesabınızı kapatabilir.

Devamını oku: İş dünyasının Facebook da Yapmaması Gereken 5 Şey