Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Yazarlarımızdan Makaleler

Girişimcilik nedir?
Şikago'da iki açıkgöz bir kamyonu, belediyeninmiş gibi göstermek için sarıya boyamışlar ve belediyeye ait bir inşaat yerinin önüne dayayarak orada bulunan kurşun boruları kamyona yüklemeye başlamışlar. Polis gelip açıkgözlerin yakasına yapışmış.
Kendilerinden çok emin olan hırsızlar polis memuruna kendilerinden neden şüphelendiklerini sormuşlar. Polis gayet sakin:
-Çok çalışıyordunuz da ondan, demiş. Eğer siz hakiki belediye işçisi olsaydınız bu gayretin yarısını bile göstermezdiniz, demiş.
Girişimcilik, yöneticiliğin ileri adımıdır. Yönetici yaptığı işi iyi yapar. Ama onun ne yapacağına girişimci karar verir. Yönetici, genellikle yapacağı iş tanımlanmış bir kişidir. Girişimci ise yapacağı işi kendisi tanımlar. Yöneticinin danışacağı bir girişimci vardır. Halbuki girişimci yalnızdır. Sürekli kendini motive etmek zorundadır.
Yönetici altında ağ gerilmiş olan bir ip cambazı gibidir. Düşerse pek fazla bir şey olmaz. Girişimci ise, ağ olmadan ipin üzerinde yürüyen bir ip canbazına benzer. Düşerse kemikleri kırılır. Fakat başarılı olursa alıp başını gider.


Piyasa değeri olan, kolaylıkla iş bulan bir yöneticinin girişimci olması zordur. Çünkü kurduğu şirketin işleri istediği gibi gitmezse, rüzgar tersten eserse, sebat edemez, yöneticiliğe geri döner.
Genellikle piyasada iş bulmaları zor olan kimselerin, girişimci olmaları daha kolaydır. Tarık bin Ziyad gibi 'önümüz düşman arkamız deniz' der, işler kötüye gitse de sebat ederler. Yönetici girişimciler ise, 'düşmanla baş edemezsek, gemilere biner geri döneriz' diye düşünürler.
Ben genlerimden geldiği için kırk yaşından önce yöneticilikten girişimciliğe geçtim. Japonlarla yapacağım işbirliği, 1991'de Körfez Krizi'ne takıldı. Pes etmedim 1991 sonunda müteahhitliğe soyundum. 1993 yılında Gayrimenkul Krizi çıkınca, inşaatı bitirip yöneticiliğe geri döndüm.
İstemekle girişimci olunmaz, biraz da kişinin yapısında olması gerekir. Ayrıca girişimcilik nasip meselesi. Yapınızda girişimcilik olsa da bu nasip işi.
Girişimci yaratıcılığını sonuna kadar kullanan kişidir. Sıkılmaya vakti olmaz. Hayatı macera içinde geçer!