Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Makaleler

4.ADIM MUTLULUK DİYE BİR ŞEY VAR MI?

Mutluluk diye bir şey var mı? Hem var, hem yok. Politikacı lafı gibi oldu bu.
Net söylememi isterseniz, sürekli mutluluk denen bir şey yok. Çok istediğiniz bir şey oluyor ve siz mutlu oluyorsunuz. Kısa bir süre sonra bu durum size normal gelmeye başlıyor.' Ne var ki bunda?' demeye başlıyorsunuz. O mutluluk güzel bir yemek gibi yenmiş, bitirilmiş oluyor.
Mutluluk, işte böyle mutluluk anlarının toplamıdır.

Devamını oku: 4.ADIM MUTLULUK DİYE BİR ŞEY VAR MI?

5.ADIM: DİPLOMA YETERLİ Mİ?

Diploma yeterli mi? Diplomanızı alın ve yırtın. Diplomam yok diye düşünün ve gayret edin. Diplomanızı alıp da unutabiliyorsanız bir faydası var. Yok ömür boyu bu diplomaya güvenecekseniz, işiniz zor.
Diplomanızı aldınız. Artık her işyeri, her müessese sizi bünyesine katmak için yarış edecek. Yok böyle bir şey. Diplomanızın o şirkete bir faydası yok. Siz o şirkete faydalı olabilecek misiniz, şirkete para kazandırabilecek misiniz? Siz şirkete para kazandıracaksınız ki, şirket de sizin maaşınızı ödeyebilsin. Vermeden almak diye bir şey yok.
Almanya'da tahsilimi yaparken çok sıradan bir arkadaşım benden bir ricada bulunmuş,
-Senin Türkiye'de çevren geniş. Beni güzel, akıllı ve zengin bir kızla tanıştır, demişti.
-Peki, diye cevap vermiştim, sen o kıza ne vereceksin?
-Kendimi vereceğim, demişti.
İşler öyle yürümüyor. Diplomanızı unutun. Ben ne verirsem, ne alabilirim? diye düşünün.
Çok iyi bir diploma sadece kapıyı açar, gerisi sizin gayretinize, yeteneklerinize ve biraz da şansınıza kalmış.

6.ADIM: GAYRET Mİ? YETENEK Mİ? YOKSA ŞANS MI?

Gayret mi? Yetenek mi? Yoksa Şans mı? Hangisi en önemlisi?
Yıllar önce bir Patron sekreterine şirketteki bir pozisyon için ilan vermesini söylemiş. Bir süre sonra müracaatlar gelmeye başlamış. Sekreterin masasının üzerinde iki yüze yakın CV birikmiş. Sekreter patrona bu CV yığınını her gösterdiğinde, patron şimdi vaktim yok diyormuş. Bir keresinde sekreter tekrar hatırlattığında, patron CV yığınının arasından on, onbeş tane CV çekmiş. Tam gidecekken sekreteri
-Ya diğer CVler ne olacak diye sormuş. Patron kayıtsız bir şekilde
-Ben şanslı kişilerle çalışmak isterim, diye cevap vermiş.

Devamını oku: 6.ADIM: GAYRET Mİ? YETENEK Mİ? YOKSA ŞANS MI?

7.ADIM: YÖNETİCİLİK NEDİR?

Yöneticilik nedir?
Yöneticilik bir misyondur. Hayatın boşluğunu almak, anlamsızlık çukuruna düşmemek, zamanı anlamlı geçirmek için bir vasıtadır.
'Hiçbir işim olmasa rahat ederim', diyenler hayatı bilmiyorlar. Işi olmayan kişi, 'işe yaramıyorum' diye kendini yıpratır, strese girer. Boşluğa düşer.
Yöneten kişi, yönetici insanlara faydalı olur. Başkalarına faydalı olan, onları mutlu kılan kişi, kendisi de mutlu olur. Bir şeyler yanlış gidiyorsa yöneticiler hata yapmışlardır. Çünkü yönetici, yönettiği kişilerin sorumluluğunu taşır.

Devamını oku: 7.ADIM: YÖNETİCİLİK NEDİR?

8.ADIM: GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Girişimcilik nedir?
Şikago'da iki açıkgöz bir kamyonu, belediyeninmiş gibi göstermek için sarıya boyamışlar ve belediyeye ait bir inşaat yerinin önüne dayayarak orada bulunan kurşun boruları kamyona yüklemeye başlamışlar. Polis gelip açıkgözlerin yakasına yapışmış.
Kendilerinden çok emin olan hırsızlar polis memuruna kendilerinden neden şüphelendiklerini sormuşlar. Polis gayet sakin:
-Çok çalışıyordunuz da ondan, demiş. Eğer siz hakiki belediye işçisi olsaydınız bu gayretin yarısını bile göstermezdiniz, demiş.
Girişimcilik, yöneticiliğin ileri adımıdır. Yönetici yaptığı işi iyi yapar. Ama onun ne yapacağına girişimci karar verir. Yönetici, genellikle yapacağı iş tanımlanmış bir kişidir. Girişimci ise yapacağı işi kendisi tanımlar. Yöneticinin danışacağı bir girişimci vardır. Halbuki girişimci yalnızdır. Sürekli kendini motive etmek zorundadır.
Yönetici altında ağ gerilmiş olan bir ip cambazı gibidir. Düşerse pek fazla bir şey olmaz. Girişimci ise, ağ olmadan ipin üzerinde yürüyen bir ip canbazına benzer. Düşerse kemikleri kırılır. Fakat başarılı olursa alıp başını gider.

Devamını oku: 8.ADIM: GİRİŞİMCİLİK NEDİR?