Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Pazar

Pazarlama bir şirketin en önemli gelişme ve yaşama kaynağı. Bazen hiç üretim yapmayan hatta stoğu bile olmayan kurumlar, sadece pazarlama yetkinliği ile marka olup büyüyebiliyorlar. İşte pazarlama bazen bir fikir, bazen bir eylem, bazen bir tanıtım ile kendini gösterebiliyor. Pazarlama ile ilgili cin fikirler çoğu kez reklamcılardan çıksa da şirket yöneticilerinin fikirlere destek vermesi sayesinde yaşama geçebiliyorlar.

Ülkemizde son yıllarda hızla gelişen online fırsat sitelerini düşünün. Sistem tamamen bir pazarlama stratejisi ile kurgulanıp hayata geçiyor. Bir haftalık yoğun kampanya ateşi, seçimiş sınırlı sayıda özel fiyatlı ürün, çoğu kez bilinen ve sevilen markalardan oluşan kreasyon sayesinde siteler anlaştıkları tedarikçilerin mallarını veya hizmetlerini satıyorlar.

Tedarikçiler ürünlerini çok yoğun kampanya ile satan bu sitelere reklam desteği vermek yerine fiyatı düşürerek yardımcı oluyorlar. Alan memnun, satan memnun, ama ne oluyor, bu tedarikçilerin diğer dağıtım kanallları zarar görüyor. Varsa bayi ağları veya satış noktaları benzer ürünleri satmakta zorlanıyor, çoğu kez de iade ediyor. İade edilen mallar benzer kanallardan fırsat sitelerine dağıtlıyor.

Tedarikçiler zamanla fırsat sitelerine çok özel ürünler üretmeye başlayıp, diğer satış kanallarının zarar görmesini engellemeye çalışıyorlar. Ama bu da zaman içinde markaların zarar görmesini engelleyemiyor.

Pazarlama aslında tüketici davranışlarını trendleri, alışkanlıkları ve istekleri sürekli inceleyip, yeni taktikler yaratmak zorunda. Bilinen oyunlar günümüzde çok çabuk eskiyor. Hep aynı şeyi yaparak, ya da başkalarının yaptıklarını kopyalayarak uzun sürede başarılı olmak çok kolay değil. Zaten başarılı olursanız sizi de kısa sürede kopyalayıp, pazarınıza ortak olurlar.