Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

Günümüzde yetişkinlere eğitim vermek ayrı bir uzmanlık alanı oldu. Yıllarca orta ve yüksek öğretimde okuyarak iş hayatına başlayan gençler, işyerlerinin sıkıcı oryantasyon ve teknik eğitimlerinden sonra, artık eğitim dendiğinde kaçmaya çalışıyorlar. Yöneticiler ise onlara harcanan para ve zamanın değerini bilmediklerini dillendirerek, şikâyet ediyorlar. İşte bu aşamada eğitim programlarının tasarımı, eğitim danışmanının uygulaması önem kazanıyor. Yıllarca konferans ve sınıf düzeninde eğitim alan gençler, artık bir sandalyede 8 saat ders dinlemek istemiyor. Aslına bakarsanız hiç ders dinlemek istemiyor. Sadece iş hayatında işlerine yarayacak basit tüyolar duymak istiyorlar. Bu tüyoları veren kişilerin de sektör deneyimi veya iş deneyimi olması önem kazanıyor. Örneğin hayatında hiçbir şey satmamış bir eğitim danışmanından duydukları konular, onlar için nasihat olarak algılanıyor. Oysa deneyimli kişilerin anlattıkları örnekler daha ilgi çekici ve akılda kalıcı oluyor. Bunu daha iyi anlamak için bir yurtdışı turizm gezisi yapmak yerine kitaptan okumayı veya video seyretmeyi, gerçekten geziyi yapmak arasında farklar olarak düşünmemiz gerekir. Geziyi kendiniz yaptığınızda, ilginizi çeken yerlere daha dikkat edebilir, zamanınızı oralarda geçirirsiniz. Oysa size sunulan kitap veya videoda yazan ya da üretenin odak noktalarını izlersiniz.
Eğitimlerde iki temel öge yukarıdaki nedenlerden önem kazanıyor.
1.Eğitim Programı
2.Eğitim Danışmanı
Eğitim programı hazırlanırken ders süresi % 30, uygulama veya tartışma süresi % 70 olarak planlanmalıdır. İşlenecek her konu bir yetkinliğin geliştirilmesi ile ilgili olmalı ve kesinlikle uygulama ile geliştirilmesi istenen yetkinlik pekiştirilmelidir. Her yetkinlik için doğru tanım yapıldıktan sonra, uygulandığında avantajları, iş hayatı örnekleri ile verilmeli, uygulama ile de yetkinliğini geliştirme yöntemleri öğretilmelidir. Örneğin etkili dinlemenin önemi örnek video veya olaylarla gösterilip, etkili dinleme uygulamasında, role play veya oyunlarla nasıl yapılmasının öğretilmesi gerekir.


Eğitim Danışmanı eğitime katıldığı konu hakkında deneyimli olmalıdır. Örneğin hiç çağrı merkezinde çalışmamış, ya da yöneticiliğini yapmamış bir Danışman, çağrı merkezi çalışanlarına eğitim vermeğe kalkarsa hüsrana uğrayabilir. Yanlış örnekler ve katılımcıların yanlış yönlendirmeleri, eğitim sürecinin başarısız olmasını getirir. Öte yandan deneyimli olmak da eğitim başarısını sağlamıyor. Eğitim Danışmanı eğitimci olarak değil moderatör olarak programı uygulamalıdır. Vermek istediği fikirler kendisinden değil katılımcılardan gelmelidir. Katılımcıları eğitime dahil edip, onların iyi ve kötü deneyimlerini vermek istediği mesajla özdeşleştirmesi gerekir. Öte yandan iyi bir eğitim danışmanı yaratıcı olmalı, role play, iletişim oyunları ve sunumlar çok farklı ve şaşırtıcı olmalıdır. İnsanlar şaşırdıkça(olumlu anlamda), akılda kalma oranı yükselir.

tayfun.turkalp

Pin it