Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

Yapılan araştırmalara göre perakende satışların % 80 i kadın müşterilere yapılıyor. Kadın hem kendine, hem eşine hem çocuklarına alışveriş yapıyor. Mutfaktan giyime kadar kadın hep ön planda. Kahverengi eşya ve teknoloji ürünlerinde bu oran düşüyor, ancak TV nin bazen rengine bile evin kadını karar verebiliyor. Bu durumda işyerinizi kadınlara sevdirmek çok önemli. Prof.Herbert N. Casson şöyle anlatıyor:"Kadınlar hem gezer, hem de mal satın alırlar. Onlar istediklerini buluncaya kadar yorulmadan mağaza mağaza dolaşırlar. Bu kadınlardan biri mal alırsa, diğer üçü sadece tezgahtarı yorar. Genellikle bir mağazaya giren kadın, mal almak için değil de, sizin sattığınız malı diğer mağazaların malı ile karşılaştırmak ve ölçmek için, yani hangisini alırsa daha iyi olacağını anlamak için gelir."

Amerikan Sosyetesinin meşhur simalarından Mis. Bot Leyt bir makalesinde kadın müşterilere satış sanatının yirmi kuralını şöyle sıralamıştır:

1.Kadın müşteri mağazaya girdiğinde satış elemanları kendi aralarında konuşmayı derhal bırakmalıdır. Kadın müşteriler bu tarz hareketlerden hoşlanmaz.

2.Kadın müşterileri misafir gibi karşılamak onların hoşuna gider.

 

3.Kaba söz ve hareketleri hiç sevmezler, kaçınmak ve dikkat etmek gerekir.

4.Aniden söylenen " ne istiyorsunuz" sorusu, ya da malın fiyatını söylemek kadın müşteriyi kaçırır.

5.Kadın müşterilerin " hanımefendi ne arzu edersiniz veya "bu gün ne bakmıştınız" gibi sorular hoşlarına gider.

6.Kadın müşterilerin isim ve semtlerinin bilinmesi onların hoşuna gider.

7.Kadın müşterilere "ne kadar mal istiyorsunuz ya da kaç paralık bir şey" soruları sorulmamalıdır. Çok sinirlendirir.

8.Kadın müşteriler mallar konusunda uzun açıklamalar duymak ister, bu açıklamalarda malın özelliğinden çok onlara faydasının anlatılması gerekir.

9.Gösterdiğiniz malı eğer beğenmez ise sakın ısrar etmeyin, başka ürünlere yönlendirin.

10.Satmak istediğiniz ürünün nerede kullanılacaksa yapacağı etkiyi gözler önüne sermeniz gerekir. Kumaş ise mankeniz üzerine koymak, toka ve şapka ise modeller üzerinde denemek gerekir.

11.Mağazaya giren kadın müşteri fiyattan bahsederse ona orta fiyatta bir mal sunmanız gerekir.

12.Unutmayın her kadın almak istediği ürünle ilgili doğru ya da yanlış bir fikre sahiptir. Önemli olan o fikri sizin düzeltmeniz veya geliştirmenizdir.

13.Kadın müşterilerle asla tartışmayın, eğer müşterinizin fikri doğru değilse bile onunla tartışmak yerine konuyu değiştirin ya da fikrine katılın.

14.Uzun yorucu konuşma ve sunumlarınızdan sonra müşteri malı almaktan vaz geçerse sakın kızmayın. Gülümsemeye devam edin, takdir ve tercih ona aittir.Siz hiçbir şey olmamış gibi sabırlı ve hoşgörülü olursanız müşteri size alışır ve tekrar gelir.

15.Kadın müşteri malı alıp parayı ödedikten sonra sakın ola ki ona yüz çevirmeyin. Ona sadece parası için iyi davrandığınız hissine kapılmaması gerekir. Bu durumda da müşteri ile ilgilenirseniz kendinize bağlarsınız.

16.Kadın müşteriler modayı ve yenilikleri iyi takip ederler, bu nedenle dükkanınızdan çıkanlara yakında gelecek yeni ve son moda ürünler hakkında bilgi vermeyi unutmayın

17.Misafir gibi karşıladığınız kadın müşterileri yine misafir uğurlar gibi giderken de kapıya kadar uğurlayın.

18.Bütün kadın müşteriler ürünü satın aldıktan sonra beğenmedikleri takdirde, ya da evdeki birinin eleştrisi ile ürünü geri iade etmeyi düşünürler. İade için gelen müşteriye öncelikle ürünü tekrar beğendirmek için girişimlerde bulunun, ancak ısrar etmeyin, büyük nezaketle parasını iade edin. Bu davranış bir mağaza için en hayati meseledir. Bunu başardığınızda müşteri hayat boyu sizin olur.

19.Satıcı bir mağazanın en önemli unsurudur. Pastaya benzer, çok güzel görünümlü bir pasta ilgi çeker, ancak tadına baktırmak satıcının görevidir. Satıcı olmazsa mağaza sadece vitrindir.

20.Satış işlemi iskambil oyununa benzer, her kart birbirinden nasıl farklıysa, müşteri de öyledir. Her müşteriye göre farklı oyun stilleri geliştirmeniz gerekir. Özellikle kadın müşteriler her zaman sıcak ve nazik davranıştan hoşlanırlar. 

 

Pin it