Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Araştırma

Dünyada, 11 milyon operatör var * Dünyada çağrı merkezleri sektörü 320 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. * Dünya gayrisafi hasılasının binde 6’sı çağrı merkezleri tarafından üretiliyor. * 119 bin çağrı merkezi, 8.4 milyon çağrı masası var. * 11 milyon çağrı görevlisi çalışıyor. * 100-400 kişiye bir çağrı masası hizmet veriyor.

 

Türkiye'de ise:

Çalışanın yüzde 70’i kadın Türkiye’de çağrı merkezi çalışanlarının yeni mezun yada öğrenci olduğunu hatırlatan ve bu nedenle işi geçici olarak görüldüğünü söyleyen Pekkan, bu görüşün tersine büyük bir kariyer gelişim imkânı olduğunu belirtiyor. ÇMD verilerine göre çağrı merkezi çalışanlarının yüzde 70’i kadın. Yaş ortalaması ise 26-28 arasında. Çalışanların yüzde 65’i üniversite mezunu ya da öğrenci.

 

Yılda 500 milyon çağrı * Türkiye’de çağrı merkezleri 15 yıldır faaliyet gösteriyor. * Pazar büyüklüğü yaklaşık 1 milyar TL. * 300 büyük ve orta ölçekli çağrı merkezi bulunuyor. * 30 bin çağrı masası ve 35 bin çalışan var. * Telekomünikasyon, finans ve lojistik, yüzde 60 ile en çok çağrı hizmeti verilen sektörler. * Türkiye’de bir yıl çinde 500 milyon çağrı yanıtlanıyor.

 Bahadır Pekkan( ÇM derneği Başkanı) diyor ki:

Çağrı merkezlerindeki istihdamın, 2003-2008 arası dönemde iki katına çıkarak 35 bin kişiye ulaştığını söyleyen Pekkan, şöyle devam etti: “Avrupa ülkelerinde 200 ila 400 kişiye bir çağrı masası hizmet veriyor. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bu oran her 100 kişiye 1 çağrı masası şeklinde gerçekleşiyor. Ülkemizde ise, henüz her 2 bin 500 vatandaşımıza 1 çağrı masası ile hizmet verildiğini düşünürsek, sektörün çok büyük bir potansiyeli var. Beş yıl içinde sektörümüz 30 bin kişiye daha ilave istihdam sağlayacak.”