Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Seminerler

Yöneticilere özel seminerler

SEMİNERLERİMLE KATILIMCILARA NELER VEREBİLİRİM?

 

Yıllarca beni şekillendiren yöneticiliğin ilgilendiğim alanlarında önce kitaplarımı yayınladım, sonra da orta ve üst düzey yöneticiler için seminerler vermeye başladım. Oturup düşündüm, yöneticilerin kıymetli vakitlerini alırken, onlara bir şeyler verebilir miyim? diye.

 

Hayatımı yansıtan “Neden Seminerler Veriyorum?” adlı bir yazı hazırladım. Yorumlarını almak için, beni  tanıyan kişilere * ve daha yöneticiliğin başında olan en sert eleştirmenime ** bu yazıyı yolladım. Hepsi de yorumlarda bulundular.

 

Bazıları bu haliyle beğendi, bazıları ise ufak tenkitlerde bulundular. Ama hiçbiri,’ yöneticilere anlatacak neyin var, ne yaptın, ne yaşadın ki bunları katılımcılarla paylaşmak istiyorsun?’, demedi.

 

Yazım hakkında yorumlarını istediğim tüm tanıdıklarım, alanlarında çok başarılı olmuş yöneticiler ve şirket  sahipleri. Onlar böyle diyorlarsa, seminerlerime katılacak yöneticilere verecek epey bir bilgim ve tecrübem var demektir.

 

Eğer şu anda “Neden Seminerler Veriyorum?” adlı uzun yazıma ayıracak vaktiniz yoksa, beni çok iyi tanıyan kişilere güvenin! Seminerlerimden farklı bir kişi olarak çıkacaksınız. Bunun size de, şirketinize de faydası olur.

 

Tenkitlere gelince. Bazıları yazıyı uzun buldu. “Yazın bu kadar uzun olursa, vurucu olmaz”, dediler. Haklılar. İletikom sitesinde yer alacak bir yazının kısa olması gerekir. Bir iki cümle çıkarabildim. Sonra her çıkardığım cümlenin bütünlüğü bozduğunu, mesajımı eksik bıraktığını görünce, yazımı kısaltmaktan vaz geçtim.

 

Bir arkadaşım yorumunda  “evinin ve çocuklarının başarısının arkasında, iyi bir eşe sahip olman yatıyor”, dedi. Gerçekten de aile huzuru başarıda büyük bir etken.  Ama bu biraz da şans. Zaten başka bir arkadaşım da yazımdaki “hayatta iş yapmanın dört boyutu var: Bilgi, para, zaman ve insan” yorumumu tenkit edip, ‘şans ve kısmeti de eklemek iyi olur’ dedi. Ben de Gazneli Sultan Mahmut gibi, ‘sefer bizden, zafer Allah’tan diyorum.’

 

Bir arkadaşım, “Böyle bir yazının yeterli olmadığını, verdiğim her bir semineri gerekçelendirmem gerektiğini” söyledi. Çok iyi gerekçelendirilmiş bir semineri veren kişi bilgisiyle, tecrübesiyle anlattıklarını yaşamamışsa, bu seminere can veremez. İyi hazırlanmış bile olsa, bu semineri katılımcılara mal edemez, katamaz. Seminer havada kalır. Bu nedenle semineri veren kişinin tecrübesi, şahsiyeti ve vizyonu, seminerin içeriğinden ve konseptinden daha önemlidir.

 

“Kendini ön plana çıkartarak anlatman, bazı negatif etkiler yaratır” diyen ve her zaman tüm başarılarına rağmen mütevazı davranan arkadaşıma da ‘mütevazı olma, sonra gerçek sanarlar’ diye yanıt veriyor ve beni tanıyanların şahadetlerine rağmen ekteki yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

 

*Dr. Ayhan Artar: AA Kurumsal Gelişim Hizmetleri A.Ş. Kurucu İş Ortağı, Coşkun Çoroğlu: CRG Group Yönetim Kurulu Başkanı, Halit Güven: SİM Sistem Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı, Reha Kora: ALKİM Yönetim Kurulu Başkanı, Melih Mekik: İnter A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Tayfun Türkalp: İletikom Ltd. Yönetici Ortak, Oktay Bora Yağız: DynaChange Management Consultants, Inc.  CEO

 

** Doruk Baykal: Exponent Engineering and Scientific Consulting/   daha detay için devamını okuyabilirsiniz

Devamını oku: Yöneticilere özel seminerler