Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Yöneticinin Rehberi

Yeni Türk Ticaret Kanununa Uyum İçin Yol Haritası

Konu:  Yeni Türk Ticaret Kanunu:    Sirküler T. : 23.11.2011
“Kanun”’a Uyumda, Yol Haritası.    Sirküler No : 2011 – 18

Bilindiği gibi yeni TTK 14.02.2011 tarihli RG’de 6102 no ile yayınlanmış olup, 01.07.2012 tarihinde “genel olarak” yürürlüğe girecektir.

Kanunun uygulama şekli ve bazı hususların farklı tarihlerde nasıl yürürlüğe gireceğine ilişkin olarak da aynı tarihte 6103 no.lu kanun yayınlanmıştır.

Aşağıda, Anonim ve Limited Şirketlerin TTK’na uyumuna ilişkin açıklamalarımız,  yukarıda sözü edilen kanunlara dayanarak yapılmış olmakla birlikte, önümüzdeki süreçte uygulama yönetmeliklerinin de yayınlanacağı tabiidir.

Devamını oku: Yeni Türk Ticaret Kanununa Uyum İçin Yol Haritası

ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN (TAŞERON) UYGULAMASI

 

4857 sayılı yeni İş Kanunu, 1475 sayılı eski İş Kanunu’ndan farklı olarak, ilk kez alt işverenliğin tanımına yer vermiştir: “Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir.

Bu tanıma göre asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi aşağıda sayılan koşuların varlığına bağlıdır.

Devamını oku: ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN (TAŞERON) UYGULAMASI

Garanti Belgesi Yönetmeliği Değişti,Tamir Süresi 20 Gün

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe ''iş günü'' ibaresi eklendi ve iş günü; ''ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günleri'' olarak tanımlandı.

Yönetmelik hükümlerine ve Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğünce onaylanmış belgeye uygun olarak hazırlanacak garanti belgesinin tasdik edilerek tüketiciye verilmesini temin etmek ve ayrıca, bu yükümlülüğün yerine getirildiğini ispat etmekle satıcı, bayii veya acenteler sorumlu olacak.

Devamını oku: Garanti Belgesi Yönetmeliği Değişti,Tamir Süresi 20 Gün

Çağrı Merkezi Kalite Standartları

Ana Menüde bekleme süresi Sesli Yanıt Sistemi  azami 45 saniye
Alt Menüde agent'a bağlanana kadar bekleme azami 20 saniye
Agent'ın 20 saniye içinde cevaplama oranı asgari %80
Şikayetlerin yüzde 80 inin çözülme süresi en fazla 24 saat

 

Yukarda belirtilen kalite standartları Mart 2011 den itibaren bankalar ve Operatörlerin çağrı merkezlerinde uygulanmaya başlanacak, ve bu standartlara ilişkin raporlar düzenli olarak BTK ya iletilecektir. Standartlara uyamayan şirketlere önce ihtar verilecek, düzeltmeyenler İnternet sitesinde ilan edilecek, bir yıl içinde iki den fazla bu standartlara uyum sağlayamayan şirketlere ise para cezası verilecek.