Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Aile şirketlerinde çalışan kimselerin feryadlarını duymuşsunuzdur.

‘Bir aile şirketinde çalışmak felaketine uğradım, perişan oldum’, derler. Hatta geçenlerde gazetelerin birinde bir yönetici kendini ‘aile şirketizede’ olarak tanımladı. Yani kendini aile şirketlerinde çalışmaktan zarar görmüş bir kişi olarak gösterdi.

Aile şirketlerinde çalışmak gerçekten böyle zorluklar getirir mi?

Muhakkak getirebilir. 

Aile şirketlerinde, aile fertleriyle iyi geçinemezseniz bu size sıkıntı getirebilir. Sıkıntı değil felaket bile getirebilir. Bir anda kendinizi kapının önünde bulabilirsiniz.

Çünkü aile şirketlerinde sizden uyum beklenir. Ayrıca sizden yetenekten çok sadakat ve bağımlılık beklenir.

Hele aile şirketlerinin emektarlarını, sadık bekçilerini küçümserseniz bu hiç iyi olmaz.

Aile şirketlerinde sizden, girişimcinin, aile fertlerinin ve emektarlarının sert davranışlarına göğüs germeniz beklenir.

Değer mi böyle şeylere göğüs germek?

Değebilir.

Çünkü Aile Şirketlerinde çalışan yöneticiler kolaylıkla sorumluluk alabilirler. Sorumluluğu alınan iş, başarıya ulaşınca da yönetici ilerler. Halbuki Kurumsallaşmış Büyük Şirket yöneticileri yavaş yavaş, yıllar geçtikçe yeni işlere, sorumluluklara uygun görülürler.

Aile şirketlerinde kolay karar alınır. Tüm faaliyetiniz, hareketliliğiniz kısa zamanda başarı getirebilir.

Kurumsallaşmış büyük şirketlerde bir çok kişiyi ikna etmeniz sizden beklenirken, aile şirketlerinde girişimciyi ikna edince kolaylıkla neticeye gidebilirsiniz. Girişimci karar verirse önünüz açılır.  

Aile şirketleri esnektir. Yaratıcılığınızı kullanarak değişiklikleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Aile şirketlerinde, kısa zamanda sorumluluk alarak, kolayca kararlar vererek, aile fertlerini karşınıza almadan, emektarları küçümsemeden ilerler, hedefe hızla varabilirsiniz. Ama gerçekten iş başarabiliyor, netice alabiliyorsanız.

Aile şirketlerinde başarılı olduğunuzda, şirketin büyümesinin ve başarılı olmasının getireceği imkanların bir kısmı, küçük de olsa, size sunulur.

Kurumsallaşmış şirketlerde yaptığınız zaman size vakit kaybettirecek hatalar, aile şirketlerinde size çok üzüntü getirebilirler.

Altına ağ gerdirmeden yürüyen ip cambazları gibi, aile şirketlerinde bunun karşılığını alabilirsiniz.

Ya düşerseniz. Düşünmeyin bile.
Pin it