Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Sektörden Makaleler

Sosyal CRM olgusu 2011 yılından başlayarak endüstride önemli bir trend olacak. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri ile ilgili teknolojik projelerde ve uygulamalarda ani değişimler yaşanacağı bekleniyor. Gartner analisti ED Thomson'a göre "önümüzdeki 3 yıl içinde sosyal crm veya müşteri ilişkileri yönetimi yatırımları katlanarak büyüyecek" SAAS ve Salesforce pazarın isteklerini tekrar gözden geçirecek, sistem entegratörler ve danışmanlar kendi crm yazılımlarını uygulayacaklar.


Gartner 2015 yılında CRM harcamalarının üçte birini SAAS'ın alacağını tahmin ediyor. Bu tahmini yaparken mevcut rakamlardan yola çıkan analistler SAAS'ın 2009 yılında CRM pazrında yüzde 24 ve 2010 yılında yüzde 26 pazar payına ulaştığını belirtiyorlar.
Sosyal yazılımların 2013 yılında 1 milar dolarlık bir hacime ulaşacağını bekleyen analistler, genelde CRM harcamalarının ise 2010 yılına göre yüzde 4 artarak 2012 yılında 12 Milyar dolara ulaşacağını belirtiyorlar.
Kobilere online pazarlama yapan bir TMCnet'in, Bantam Live adlı sosyal medya müşteri ilişkileri yazılımı firmasını 15 milyon dolara satın alması bu konuda firmaların yol haritasını gösteriyor. Sosyal CRM'e ilgi gösteren firmalara Gartner'in tavsiyesi, şirketlerin pazarlama bölümlerine bakılarak mevcut bir crm projesi üzerinde çalışma yapılıp yapılmadığının incelenmesidir. Sosyal CRM'e geçmeden önce şirketlerin yöneticileri ile görüşülmesi, IT bölümlerinin fikirlerinin alınması, örnek durumlar ve sektöre özel vakaların incelenmesi gerektiğini söyleyen Gartner'a göre doğru çözümün sunulması ve sakıncaların ve endişelerin giderilmesi çok önemlidir.