Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Danışmanlarımızdan Makaleler

Sınırsız, duvarsız ofisler hayalleri pandemi sayesinde gerçek oldu. Çoğu şirket aslında yıllardır uzaktan satış yönetimi, kanal yönetimi, servis yönetimi, help desk ve home office yöntemlerini kullanıyordu. Pandemi döneminde zorunlu olarak uzaktan, telefonla, internetle ve diğer uygulamalarla iletişim ve yönetim süreçleri başladı. Bu alanda geçmişte deneyimi olan firmalar bu deneyimlerini geliştirererek tüm iş süreçlerine uygulamaya başladılar. Hızlı geçiş yapanlar gelir kaybına uğramak yerine gelir artışına geçtiler. Yöneticiler için bu süreç daha zorlu oldu. Sorunlar ortaya çıktıkça masadan kalkıp yüz yüze açıklama yapamadılar. Sorunları çoğunlukla kendileri çözmeye alışmış yöneticiler, sorunları görmekte ve hızlı çözüm üretmekte yaya kaldılar. 

Uzmanlar uzaktan yönetim tekniklerinde en önemli 4 unsur öne sürüyor.

1. Net beklentiler belirleyin, çok açık ve anlaşılır olmalı.
Beklentileri belirlerken  çalışanlarınızı daha yüksek performans seviyelerine ulaşmaya teşvik edin. Şöyle bir düşünce olmamalı: “ben bu hedefi çok kolay yakalarım, zaten portföyümde potansiyel hazır şimdiden.” Ya da “ Bu hedefe ulaşmak imkansız patron hayal görüyor”
Çalışanlarla yapılan bir çok araştırmada yöneticilerin açık ve net hedefler belirlediğinde , çalışanların işi daha çok benimseyerek performanslarını arttırmak için çaba sarf ettiklerini gösteriyor.

2. Herkesin kullanabileceği kaynaklara yatırım yapın

Bulut tabanlı depolama sistemleri, çalışanların şirket bilgilerine evlerindeki kişisel bilgisayarlarından veya akıllı telefonlarından erişmelerine ve her yerden potansiyel kayıtları güncellemelerine olanak tanır. Bulut yazılımı, uzaktan satış ekibinizin her üyesinin ihtiyaç duyduğu bilgilere tam olarak ihtiyaç duyduğu anda sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur, böylece herkes en güncel bilgileri alabilir.

3. Güvene dayalı ilişkiler kurun

İletişim, güven oluşturmanın anahtarıdır, ancak uzak ekipler için zor olabilir. Bildiğiniz gibi güven verilmez kazanılır. Adil ve açık sözlü olursanız, ve davranışlarınız tutarlı olursa, karşı tarafta güven oluşmaya başlar. Yöneticiler, çalışma programlarını ekip üyelerinin çoğunluğuyla örtüşecek şekilde planlamalıdır. Bu şekilde, herhangi bir sorun veya soru ortaya çıkarsa, hemen yanıt verebilirsiniz. Gerek duyduklarında erişilir olmanız gerekir. Toplantıda bile olsanız gerekirse mesajlaşma yoluyla size ulaşabilmelerine olanak sağlamanız lazım

4. Sosyal etkileşimi teşvik edin

Ekip üyeleriniz arasında olumlu etkileşimi teşvik edin. Haftalık toplantılar düzenlemek iletişim hatlarını açar ve ekibin birbirinden öğrenmesi için harika bir yoldur. Ayrıca, ekiple planlanmış toplantılar, büyük zorlukları ele almanıza ve yeni satış stratejileri için beyin fırtınası yapmanıza olanak tanır; herkes katılımdan faydalanır. Toplantılar bir sürekli eğitim haline gelebilir. Toplantıların sadece işe odaklanmaması gerektiğini unutmayın. Uzaktan satış ekipleri, su soğutucunun etrafında sohbet etmenin eski bir geleneğini kaçırıyor. En son viral görüntü veya etkinlik gibi günlük konularda tartışmaları teşvik etmek için toplantıları veya sohbet uygulamalarını kullanın.

Tayfun Türkalp

Eğitim Danışmanı

Pin it