Giriş Kayıt

ÜYE GİRİŞ

Kullanıcı Adı *
Şifre *
Beni hatırla

Bir hesap oluşturun

Yıldız (*) işaretli alanlar gerekli.
İsim *
Kullanıcı Adı *
Şifre *
Şifre doğrulayın *
E-posta *
E-posta doğrulayın *
Captcha *

Adnan Nur Baykal Kitapları

Muhteşem Süleyman Devrini en güzel kim anlatabilir?
Kadın gözüyle tarih anlatılırsa nasıl olur? Muhakkak renkli olur, hassas olur, belki de romantik olur.
‘Hürrem Sultan’ın Gözünden: Muhteşem Süleyman Devri’ne bakınca olaylar daha renkli, daha ayrıntılı ortaya çıkıyor. Fakat Hürrem Sultan zor konumunu koruyabilmek için hep zekasını kullanmış, romantizme fazla yer vermemiş.
Aynı yüzyılda İngiliz Kraliçesi  I. Elisabeth’in ağzından çıkan romantik cümlelerin daha fazlasını Hürrem Sultan’dan beklemek yersiz olur. Zor bir mücadeleden sonra İngiltere tahtına çıkan VIII. Henry ve Anne Boleyn’in kızı  I.Elisabeth’in söylediklerinde nasıl katı bir mantığın ve ince bir zekanın izlerini buluyorsak, Hürrem Sultan’ın anlattıklarında da aynı tonu buluyoruz.
İlber Ortaylı “ dünya tarihinin en zor hayat yaşayan ve en zeki hükümdar anası olmak zorunda olanları, Osmanlı şehzade ve padişahlarının analarıydı” diyerek bu gerçeği hatırlartıyor.

Adnan Nur Baykal, Kanuni Sultan Süleyman Devrini, Hürrem Sultan’ın ağzından anlatıyor.  Düşsel bir söyleşi şeklinde yazılan bu kitapta, tarih tarafından suçlanan Hürrem Sultan her söylediği ile kendisini aklamaya çalışıyor.   
‘Hürrem Sultan’ın Gözünden: Muhteşem Süleyman Devri’ kitabı Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’yı şekillendirdiği yılları, ‘Muhteşem Yüzyılı’ anlatıyor.
Bu kitap aynı zamanda insan ruhunun derinliklerine de bir yolculuk.
Ayrıca’Muhteşem Yüzyıl’ adlı Televizyon dizisindeki olayların, nereye gideceğini önceden öğrenmek için bu kitap bir rehber olabilir. Dizideki hangi olayların nasıl değiştirildiğini, hangi olayların atlandığını görecek, ‘Muhteşem Yüzyılı’ tam anlamıyla yaşayacaksınız.
Pin it